زن وحجاب
خدایا تا پاکم نکرده ای خاکم نکن
تاريخ : دوشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۱ | نویسنده : زن وحجاب

و در مورد ريش فرمودند: «خالفوا المشركين، وفروا اللحى، وأحفوا الشوارب».

 يعنى: "با مشركين مخالفت ورزيد، ريش بگذاريد، و سبيلها را بچينيد" (صحيح بخارى)

 

خلاصه اينکه:

حکم شريعت در مورد موهاي بدن بر سه قسم است:

اول: موهايي که کندن و برداشتن و يا تراشيدن آنها حرام است مانند موي ريش مردها و يا موي سر زنان.. (زنان اگر ريش داشته باشند مي توانند آنرا بردارند، و بر طبق راي بعضي از علما برداشتن موي صورت زنان جايز نيست مگر آنکه زن را از حالت زنانگي خارج کرده باشد ولي بعضي از علما (مانند هيئت دائمي افتاي سعودي) برداشتن موي صورت زنان را جايز دانسته اند).

 

دوم: موهايي که کندن و برداشتن و يا تراشيدن آنها مورد مطلوب شرع است، مانند موهاي زائد بدن همچون موي شرمگاه و زير بغل و کوتاه کردن سبيل مردها بگونه اي که کناره هاي لب نمايان شود، و نيز تراشيدن موي سر مردها و اندکي کوتاه کردن موي سر زنان در حج و عمره و تراشيدن موي سر نوزاد در روز هفتم ولادتش و تراشيدن موي سر کافري که اسلام مي آورد..

 

سوم: موهايي از بدن که شريعت در مورد برداشتن يا تراشيدن آنها سکوت کرده است مانند موهاي ساق پا و يا رانها و يا دستها و يا بازو و يا سينه و پشت بدن و يا بيني يا پيشاني سر يا گونه ها، که بعضي از علما برداشتن آنها را جايز نمي دانند زيرا موجب تغيير خلقت است، ولي ديگر علما (مانند هيئت دائمي افتا و علامه ابن عثيمين) حکم بر جواز کندن آن قسمتها داده اند، زيرا پيامبر صلي الله عليه وسلم فرمودند: «الحلال ما أحل الله في كتابه ، والحرام ما حرم الله في كتابه وما سكت عنه فهو مما عفا عنه» رواه الترمذي (1726) وحسنه الألباني في صحيح الترمذي.

يعني: حلال آنست که خداوند متعال در کتابش حلال کرده، و حرام آنست که خدا در کتابش حرام کرده، و هر آنچه که در مورد آن سکوت کرده قابل گذشت است».

البته بايد از روشهايي استفاده شود که براي جسم و بدن زيان آور نباشد. زيرا پيامبر صلي الله عليه وسلم فرمودند: «لاضرر و لاضرار» (صحيح – روايت ابن ماجة)، يعنى: نه به خود ضرر برسانيد و نه به ديگران.

و اين حديث پيامبر صلي الله عليه وسلم يک قاعده است، که بر مبناي اين قاعده هر امري که باعث زيان وارد ساختن به جسم و بدن گردد، استفاده از آن مجاز نيست.

لذا هر روشي که براي زدودن موهاي اين قسمت از بدن بکار رود و زياني براي جسم نداشته باشد استفاده از آن جايز است.

 

والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين

سايت اسلام سوال جواب

IslamQA.Comپیج رنک

آرایش